Wiele osób, przed podjęciem decyzji o zainwestowaniu w panele fotowoltaiczne zastanawia się, czy jest to opłacalne. Nic dziwnego, że jest to kwestia, która wywołuje tyle dyskusji i wątpliwości. Bardzo szybki rozwój rynku związanego z energią słoneczną i coraz większe zainteresowanie nim, a także wiele sprzecznych komentarzy, sprawia, że pojawia się coraz więcej pytań. Warto więc jasno określić, czy fotowoltaika jest opłacalna.

Czy fotowoltaika jest dobra dla każdego?

Zastanawiając się, czy fotowoltaika się opłaca, w pierwszej kolejności warto określić, czy jest to dobre rozwiązanie dla każdego. Dużo mówi się o tym, że dzięki panelom można zmniejszyć koszty energii do zera, jednak kiedy rachunki za prąd nie są zbyt wysokie, a na dachu jest mało miejsca, należy się zastanowić, czy na pewno jest to opłacalne. Dlatego, aby fotowoltaika była opłacalna, muszą istnieć dobre warunki do jej montażu.
image

Ilość paneli i wykorzystanie energii, która zostanie wytworzona

Ilość paneli fotowoltaicznych powinna być dobrze dobrana do potrzeb danego gospodarstwa domowego. Dzięki temu panele będą produkować tyle energii, ile jest potrzebne. W świetle prawa właściciel małej instalacji nie może odsprzedać nadwyżek prądu do sieci i otrzymać za to pieniędzy. Jednak istnieją inne możliwości związane z wykorzystaniem większej ilości energii. Zostaje ona zmagazynowana i może zostać wykorzystana w nocy lub w pochmurne dni, gdy panele nie generują wymaganej ilości prądu. Można także bilansować energię pozyskiwaną z sieci, aby obniżyć rachunki za prąd do zera. W takim przypadku należy postąpić w przemyślany sposób, aby nadwyżka nie przepadła.
image

Gdzie umieścić panele, aby było jak najbardziej opłacalnie

Opłacalność fotowoltaiki wiąże się także z umiejscowieniem paneli. Najlepszym rozwiązaniem jest umieszczenie ich na dachu od strony południowej. Kolejną kwestią, na którą należy zwrócić uwagę, jest kąt nachylenia paneli. Najbardziej optymalnym rozwiązaniem jest nachylenie ich do 35 stopni. Dużym udogodnieniem jest możliwość zmiany kąta nachylenia w przypadku instalacji wolnostojących oraz montowanych na dachach. Warto także pamiętać o zacienieniu. Montując panele fotowoltaiczne, należy zadbać o to, aby w najbliższym ich otoczeniu nie było wysokich budynków lub drzew, która rzucą na nie cień. Ogniw nie powinno się zasłaniać, ponieważ może to doprowadzić do znacznego zmniejszania uzyskiwanej energii, a także do nagrzewania się ich. Paneli nie powinno się także kierować na różne strony świata. Różna ich orientacja wiąże się z zupełnie innymi warunkami działania. Jest to dość kłopotliwe dla całej instalacji i wpływa na zmniejszenie ilości produkowanej energii. W takich przypadkach obie części instalacji powinny mieć osobne falowniki. Sam falownik także ma nieocenione znaczenie. Zmienia on prąd stały na prąd przemienny. Musi mieć właściwą moc, aby nie zwiększać kosztów, jakie musi ponosić inwestor. Jeżeli z czasem chce się powiększyć instalację, warto zdecydować się na kilka mniejszych falowników.